Dzień poszukiwań: 2008-02-14.

Pewnego pięknego dnia postanowiłem zajrzeć na Onet.pl i skorzystać z ich wyszukiwarki. Jakież było moje zdziwienie, gdy na liście: „Hit 20 - najpopularniejsze tematy w Wyszukiwarce” na drugim miejscu ujrzałem słowo: „wyszukiwarki”!?

Nie mogłem się nadziwić? Czyżby na rynku wyszukiwarek było aż tak gęsto? Sprawdziłem jeszcze listę najpopularniejszych haseł wpisywanych w OnetSzukaj:

  1. pozycja 10 słowo „wyszukiwarki
  2. średnia dzienna liczba zapytań do OnetSzukaj w ciągu ostatnich 7 dni: 24396

A właściwie, to o jakie „wyszukiwarki” ludzie pytają?

Tego do końca na pewno się nie dowiem. Mimo wszystko odkrycie zaintrygowało mnie, bo w branży IT procowałem dość długo. Postanowiłem pogrzebać trochę w necie.

Zajrzałem na ranking.pl oto jakie podsumowanie rankingów znalazłem za okres 5 II 2008 - 11 II 2008:

Daje nam to w sumie ok. 96 % procent rynku. co więc ludzie znajdą?

To pytanie nie dało mi spokoju! Postanowiłem „przesłuchać” wyszukiwarki!

Na pierwszy ogień wziąłem Onet, bo tu się zaczęło. Wklepałem „wyszukiwarki” i oto, co ujrzałem:

Pozycji 3 i 4 przyglądałem się kilka razy. Czyżby wyszukiwarka zwariowała na punkcie słowa "wyszukiwarki"?

Z pewną dozą nieśmiałości i zaciekawienia dodałem do pola wyszukiwania spację i literkę „i”:

Nie potrafię tego wyjaśnić logicznie. Ale sprawdzam dalej. Skasowałem „i” i wcisnąłem „p”. Zdecydowanie lepiej, liczba wyników pokrywa się.

Sprawdziłem jeszcze „ś” i też może być.

Wróćmy zatem do tematu, czyli słowa kluczowego: „wyszukiwarki”. Do analizy postanowiłem wziąć tylko pierwsze 10 miejsc i tak będzie sporo pracy. W szukaj.onet.pl znalazłem:

  • 5 wyszukiwarek
  • 1 pseudo wyszukiwarkę (alltheweb to tak naprawdę inny interfejs yahoo)
  • 4 inne (wrzuciłem tu całą resztę)

Najwyżej uplasowała się wyszukiwarka google.pl, więc na dalsze poszukiwania przeniosłem się właśnie tu i oto, co znalazłem:

  • 0 wyszukiwarek
  • 0 pseudo wyszukiwarek
  • 10 inne

Czyżby firma Google nie indeksowała w sieci konkurencji?

Jak skończę przeszukiwania, to może coś mi wyjdzie.

Nic to. Wróciłem do wyników z Onetu, gdzie następna była altavista.com. Wklepałem wiadome słowo i ... Jest! Jedna wyszukiwarka, ale znów google.pl. Cóż powrót na Onet i dalej. Następna w kolejce, to live.pl. Apiać wklepałem (tak właściwie, to korzystałem z Ctrl+Insert i Shift+Insert, ale co tam - mogłem przecież też wprowadzić z klawiatury ) słowo z tematu i ... Klops! Żadnej wyszukiwarki – prawie sam e-biznes. Ostatnia w Onecie (oprócz samego szukaj.onet.pl) znalazła się wyszukiwarka netsprint.pl. W wynikach wyszukiwania znalazły się 3 wyszukiwarki (które już odpytywałem) i 7 innych, więc znalazłem się „w kropce”. Co dalej?

Ponieważ alltheweb to właściwie search.yahoo.com, więc zajrzałem tam i ... Tylko 2 wyszukiwarki, które już odwiedzałem.

Na ranking.pl, pojawiła się jako „wyszukiwarka”: szukaj.wp.pl. Pomyślałem, że to też można sprawdzić. Okazało się, że to dokładnie to samo, co netsprint.pl, więc na tym zakończyłem poszukiwania. Zebrałem wszystko w tabelce i oto wyniki:

Czy moje badania potwierdzają dane z ranking.pl? Chyba niekoniecznie. Mimo to, że najwięcej wyszukiwarek „uważa”, że google jest wyszukiwarką, to w google nie znalazłem żadnej wyszukiwarki.

Jaka jest przyczyna? Prawdopodobnie dlatego, że pozycjonerzy „wyrywają” sobie włosy z głowy, by znaleźć się na pierwszej stronie w Google, bo jest to zdecydowany lider na tym rynku.

Back to Top